10 Nisan 2017 Pazartesi

D vitamini eksikligi

Günümüzün en popüler hastalığı oldu sanırım bu D vitamini eksikliği. Çevremde gördüğüm her 5 kişiden 3de bu hastalık var neredeyse.
Anemiden sonra bir de d vitamini eksikliği başladı bu naciz bünyemde.
Benim için en büyük belirtisi saç dökülmesiydi. Son zamanlarda aşırı saçım dökülmeye başlamıştı sebebi düzleştirici vs zannetmiştim ama bu vitaminin eksikliğinden kaynaklanıyormuş.
Sizde de aşağıda ki belirtiler varsa hastaneye gidip detaylı bir d vitamini tahlili yaptırın.

Belirtileri;
Depresyon: D vitamini eksikliğinde görülen depresyon çok şiddetli olmayabilir ve daha çok kendinizi "nedensiz olarak hüzünlü hissetmeniz olarak" tanımlanabilir. Bunun nedeni, beyinde üretilen ve ruh halinin düzenlenmesinde kullanılan serotonin seviyesinin D vitamini eksikliğine bağlı olarak düşmesidir. Ağır bir depresyon hali yaşanacak demek değildir kendinizi huzursuz hissetmek aniden gelen morel bozukluğu,motivasyon düşüklüğü,isteksizlik vs kendinizi uzun vadede mutsuz ve yorgun hissetme hali.

Kasların Zayıflaması: D vitamini eksikliği vücudumuzdaki kas dokusunun büyük bölümünü oluşturan ve iskelet kasları olarak adlandırılan kasların zayıflamasına yol açabilir.

Kemik Ağrıları: Özellikle güneşin kendini fazla göstermediği kış aylarında D vitamini eksikliğine bağlı olarak kemik ağrısı görülme riski artar. Bu kemik ağrıları eklem ağrılarından farklı olarak tüm vücut genelinde hissedilebilir ve ağrılara halsizlik eşlik edebilir.

Eğer kansızlıkla beraber vitamin eksikliği de varsa aşırı halsiz, yorgun kısaca atalet sarıyor her yanınızı. Eylemsizlik, hareketsizlik hali.

Öyle ki bu vitamin eksikliği diğer vitaminler gibi yiyecekten biraz portakal biraz baklagil yiyeyim vs diyerek alınmıyor. Büyük kısmını güneşten alabiliyoruz.

Güneş ışığında 10-15 dk güneşlenmek gerekiyor. Avuç içi, kol bacak ve alın bölgesi özellikle.
Çoğumuz ben dahil kapalı alanlarda çalıştığımız için güneşe pek fazla çıkamıyoruz. Kışın zaten göremiyoruz sonrasında havaların geç aydınlanması felan derken biz yine güneşsiz kalıyoruz.
Yavaş yavaş havalar düzene girmeye başladı da biraz daha aydınlık ve güneşli günler görebileceğiz sonunda :)
En azından sabah işe giderken akşam eve dönerken iş çıkışı dışardayken. Belki öğlen molalarınızda yemekten sonra güneş alan bir bölge de 10-15 dk güneşlenebilirsiniz.

Doktora gittiğinizde o size illa ki takviye verecektir takviye için. Bunun yanında balık özellikle somon (birazpahalıama), yumurtanın sarısını tüketmeye özen gösterinç

Kansızlık içinde yine yumurta, kırmızı et, koyu yeşil yapraklı yeşillikler, çekirdekli kırmızı üzüm ve yeşil mercimek tüketmeye özen gösterin ama demir eksikliği varsa yanında süt ve yoğurt yemeyin daha sonrasında tüketebilirsiniz vitaminlerinin kaybolmaması için.
Ayrıca siyah çayı çok fazla tüketiyorsanız kesinlikle azaltmanız lazım ve yemekle beraber tüketmeyin yemeklerden 1 saat sonra ideal. Tabi bide şekersiz olsun :)

Sağlıkla kalın..

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder